Кожному із роботодавців в конкретний момент часу доводиться приймати на роботу інваліда. Як правильно прийняти такого працівника на роботу? Які особливості має таке оформлення? Які додаткові умови потрібно буде створювати для робочого місця інваліда? Коли можна відмовити в працевлаштуванні  інваліду?

Організація   роботи

Зазначимо, що інвалід – це особа зі стійким розладом функцій організму, що під час взаємодії  з  зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності. Внаслідок цього держава має обов’язок щодо створення умов для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист (ст. 2 Закону № 875 та ст. 1 Закону № 2961).

Відповідно до ст. 17 Закону № 875 з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних программ реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відповідно до ст. 172 КЗпП  на роботодавця покладається обов'язок організувати працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій, встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці. Залучення інвалідів до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається (ст. 5563 КЗпП).

Якщо працівник-інвалід бажає працювати неповний робочий час, то роботодавець має встановити відповідний графік його робочого часу. 

Правила працевлаштування інваліда:

 1. 1. До квоти зараховуються тільки інваліди, для яких це місце роботи є основним. Інваліди, які є  зовнішніми  сумісниками у розрахунок квот не входять.

 2. Документом, що підтверджує інвалідність, є висновок МСЕК про группу інвалідності. У  ньому визначено види робіт, рекомендовані чи заборонені конкретному співробітнику. Тому не можна працевлаштувати інваліда на роботу, умови якої йому протипоказані.

 3. У працівника-інваліда є право пред'явити його індивідуальну программу реабілітації. Це встановлено ст. 39 Закону №875. Ця программа зобов'язує роботодавця виділити інваліду спеціально облаштоване робоче місце. За наявності програми та невиконанні її умов при перевірках Держпраці на роботодавця чекатиме штраф.

 4. Інваліду можна відмовити в прийнятті на роботу, якщо його професійні якості не відповідають посаді.

 5. Коли інваліда направлено на роботу за рекомендаціями МСЕК, то випробувальний строк при прийнятті на роботу йому не встановлюється (ч. 3 ст. 26 КЗпП). А якщо такий працівник самостійно працевлаштується, то роботодавець може встановити йому випробувальний строк.

Документи для працевлаштування

Прийняття на роботу інваліда оформляється в загальному порядку. Працівник-інвалід подає заяву про прийняття на роботу. Разом із заявою працівник-інвалід подає такі документи для прийняття на роботу:

 • паспорт (інший документ, що посвідчує особу);

 • трудову книжку;

 • документ про освіту (за необхідності);

 • копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

 • копію пенсійного посвідчення;

 • довідку МСЕК (про присвоєння йому відповідної групи інвалідності). На разі МСЕК оформлює виписку з акту огляду за формою № 157-1/о;

 • індивідуальну программу реабілітації, що видається МСЕК.

 

Інформують:    Головний спеціаліст з питань праці міськвиконкому Зоць Т.А.               

                          Головний державний інспектор Управління Держпраці у

                          Черкаській області Корякіна Л.І.

  Друк статті