100 років гербу Української Народної Республіки


Повернутись

Сучасний герб України – тризуб, як офіційний геральдичний символ новітньої історії нашої держави отримав офіційний статус 25 лютого 1918 року.

Українська Центральна Рада, використовуючи тисячолітню традицію, що сягає часів Київської Русі, обрала за основу родовий знак князівської династії Рюриковичів, як основу герба Української Народної Республіки.

Перший проект великого і малого державних гербів створив український архітектор і графік Василь Григорович Кричевський (1872-1952). У проекті Конституції нової держави, розробленому Всеукраїнською Національною Радою в травні 1920 року, була спроба конституційно оформити «Тризуб» як державний герб України, та війна з більшовицькою Росією залишила цей задум, як одну з сторінок нереалізованих проектів українського державотворення.

Одні з перших зображень тризуба були знайдені на «срібниках Володимира», монетах ХІ століття під Каневом – на Княжій горі у 1904  та в селі Ліпляве Канівського району у 1913 роках.

Василь Кричевський був також автором проекту будівлі музею Т.Г.Шевченка у Каневі. Сьогодні в експозиції музею Кобзаря на Чернечій горі є стенд, присвячений творчості В.Г.Кричевського та прапор української національної єдності із зображенням тризуба зразка 1918 року виготовлений у 1950-х роках і подарований музею товариством «Просвіта» у Франції. 

Інформує міський відділ культури

  Друк статті