Як житиме Україна завтра – вирішували на форумі у Каневі


Повернутись

Економічно-гуманітарний форум, сучасний фестиваль, перегляд кінострічок, творчі зустрічі з письменниками, перформанси, вручення премії та акція на підтримку ув’язненого українського кінорежисера Олега Сенцова – все це відбувалося протягом «Доби Шевченка» (24 години non-stop) у Каневі з 7-го по 8-е липня ц.р.

Саме Канів та Тарасова гора цими вихідними стали місцем зустрічі для міжнародних економістів, дипломатів, діячів культури та небайдужої громадськості, які в ході багатогранного заходу напрацьовували дорожню карту «план дій на завтра». У бесідах брали участь директор Євразійського центру Atlantic Council, Надзвичайний і повноважний посол США в Україні в 2003-2006 роках Джон Хербст, екс-міністр фінансів України, виконавчий директор Ради з фінансового контролю та управління Пуерто-Рико Наталія Яресько, президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Надзвичайний і повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук та інші. Говорили безпосередньо на теми розвитку економіки, культури, освіти, сучасних технологій та відзначали, що всі ці аспекти нерозривно пов’язані один з одним. Але, головне, за словами учасників заходу, щоб в центрі завжди стояла Людина.   

- Наша велика мрія, щоб пріоритетом завжди була особистість. Економіка не може розвиватись там, де є гуманітарний дефолт, - зауважила відкриваючи міжнародний економічно-гуманітарний Форум «Ukrainian.ID» президент Фонду гуманітарного розвитку України та засновниця заходу Наталія Заболотна.

Канів за словами Н.Заболотної обрався для проведення такого заходу невипадково. Адже саме тут, на Тарасовій горі, зберігається душа українського народу.

- Канів унікальне місто, адже окрім символу для всіх українців Тараса Шевченка, він має потужну розвинену інфраструктуру – тут є сучасний річковий і автовокзали, тут є вертолітний майданчик, тут десятки років чекає на завершення будівництва будинок культури на 700 місць, що може стати сучасним культурним центром і майданчиком для проведення чисельних заходів. Переконана, що наша платформа стане корисною для Канева і перетворить це місто на український Давос, - сказала пані Наталія.

У рамках економічно-гуманітарного форуму «Ukrainian.ID» пройшов круглий стіл на тему «Інвестиційна привабливість міст: інструкція з використання».  Присутні ознайомилися з переліком найбільших проблем, що заважають розвитку малого бізнесу. Це насамперед високі податки та кредитні ставки, несприятливі економічні умови, відсутність відкритого діалогу з владою. Порушили в ході бесіди й тему розвитку туристичної галузі.

- Туризм – це швидкий шлях розвитку регіону, але в Україні туризм – це як трава, що росте крізь асфальт, а по ній ще й машини їздять, - зауважила член ради директорів Спілки українських підприємців, співзасновниця компанії ZABUGOR.COM Юлія Алєксєєва. - В жодній країні туризм не розвивається без держави, адже це і дороги, й інфраструктура, екологія і підприємництво…

- Канів невелике містечко, але зі свого боку ми намагаємося співпрацювати з підприємцями, завжди йдемо їм на зустріч і робимо все, щоб бізнес розвивався. Так, цього року в бюджеті міста було закладено кошти для допомоги розвитку підприємництва. Також розробляється стратегія розвитку міста, - сказав Канівський міський голова І.Ренькас. – Щодо туризму, то в нас чудова природа, унікальний природний рельєф, Тарасова гора... Ми проводимо різноманітні заходи – тобто є всі задатки стати туристичним містом, але бракує фахової підтримки.

- На жаль, останнім часом інтерес до Шевченка падає. Відтак, туристів треба заманювати ще чимось, - поділилася спостереженнями Ю.Алєксєєва.  

Як варіант залучення туристів вона запропонувала влаштувати лазерне 3 D-шоу з проекцією на Тарасову гору, що є недороговартісним, але нині досить популярним.

Також, користуючись нагодою, Канів представив гостям проектні пропозиції променад-парку вздовж вул. Т.Шевченка в Каневі.

Загалом в ході  форуму було напрацьовано таку формулу успіху:

- Розвивати освіту: вчити дітей відповідно до сучасних вимог, щоб українці були конкурентоспроможними, мали лідерські навички, критичне мислення й здатність працювати в командах, не боялися виходити із зони комфорту;

- Розвивати культуру, відбудовувати заклади культури. Якщо країна не займається своєю культурою, то нею починає займатися інша країна. Звідси – сепаратизм, анексія, захоплення територій, втрата тисяч людських життів;

- Розробити стратегію розвитку країни і слідувати їй. Нашій країні 27 років, але ми досі так і не зрозуміли, куди ми йдемо, які наші цілі? Ми в постійній «турбулентності». Щоразу після виборів у нас різко змінюється напрям руху, змінюється стратегія і інвесторам, які хочуть з нами працювати, це незрозуміло;

- Вірити в свою державу і її успіх. Країна стає успішною, коли її люди вірять в неї. В України є можливості стати креативним центром Європи, - головне в це повірити (для американця вірити в свою державу – це основа успіху);

- Цінувати головний капітал країни – людей, людські ресурси, відпустити бізнес. Саме підприємницький дух має врятувати державу.

- За кожною реформою бачити насамперед людину, заради кого вона впроваджується.

Також в ході проведення заходу було засновано вручення премій Ukrainian.ID Awards. Символічно, що першу премію було присуджено Олегу Сенцову, українському кінорежисеру, сценаристу та письменнику, громадському активісту, який з 2014-го року перебуває в ув’язненні Російської Федерації. Останні місяці на знак боротьби О.Сенцов оголосив безстрокове голодування. На знак підтримки митця учасники Форуму провели біля могили Тараса Шевченка акцію #FreeSentsov. Також лауреатами премії стали голова благодійного фонду «Let’s help!» Ольга Бондаренко і екс-міністр фінансів України, виконавчий директор Ради з фінансового контролю та управління Пуерто-Рико Наталія Яресько.

Ініціатива організації такого заходу як Ukrainian.ID виникла з метою зібрання коштів для завершення будівництва Шевченківського культурного центру. Задля цього паралельно з Форумом в Каневі проходив міжнародний мультидисциплінарний фестиваль «Доба Шевченка» (Shevafest). Так, на набережній річки Дніпро благодійний Фонд «Ти не один» 1+1 медіа для канівських дітей проводив акцію «Я малюю свою мрію». В кінотеатрі «Канів» протягом дня демонстрували українське кіно. Творчі зустрічі з письменниками, поетичні читання, публічні дискусії та музичні виступи проходили в галереї «ЧервонеЧорне», а на міському стадіоні зібралися поціновувачі електронної музики, де їх розважали відомі DJ та MC серед яких DJ Тapolsky, Leeroy Thornhill (X-Prodigy), а також Олег Скрипка. «Родзинкою» заходу став перформанс #FreeShevchenko, що проходив безпосередньо у недобудованому Шевченківському центрі. Гості стали глядачами й учасниками сучасного мультимедійного документального шоу, що відкривало з іншого боку життя і творчість Кобзаря. Цікаво, що як артисти, так і глядачі з метою безпеки протягом вистави були в будівельних касках. Шевченківський центр ще чекає, що його добудують і введуть в експлуатацію, але вже відкриває свої двері для проведення культурних заходів. Утім, Наталія Заболотна вірить, що це неодмінно станеться, і наступного року економічно-гуманітарний форум «Ukrainian.ID», що отримав постійну «прописку» в Каневі, вже проходитиме в цій будівлі.

Катерина ПРУДКА

  Друк статті