Кіно – це дзеркало нації. У Каневі відгримів ІІІ-й міжнародний кінофестиваль


Повернутись

Хочеш на Канський фестиваль? – Почни з Канівського! Саме під таким девізом цими вихідними вже втретє у нашому місті пройшов міжнародний кінофестиваль імені Юрія Іллєнка. Протягом трьох днів жителі та гості Канева мали змогу зануритися в світ кіномистецтва, переглядаючи стрічки сучасного українського кіно, відвідуючи цікаві майстер-класи та перформанси, спілкуючись з акторами й режисерами...

Урочиста церемонія відкриття кінофестивалю відбулася в п’ятницю, 17 серпня ц.р., в міському кінотеатрі «Канів».  

Саме Канів свого часу став для кінорежисера, кінооператора та сценариста Юрія Іллєнка особливим місцем. У шевченківському краї митець бачив перспективне кінематографічне майбутнє. До слова, в Каневі ім’я Юрія Іллєнка носить не тільки фестиваль, а є й вулиця з його іменем та кіноконцертний майданчик просто неба біля Дніпра.

- Я провів на Канівщині дуже багато часу. Мій дід родом з цього міста. Я тут почуваюся як удома, - зауважив почесний гість фестивалю, голова державного агентства України з питань кіно, син відомого кінорежисера Пилип Іллєнко. – Варто зауважити, що сьогодні українського кіно стає дійсно багато. А цей фестиваль є чи не єдиним місцем доступу до українських кінострічок.

Цьогоріч до конкурсної програми Канівського фестивалю увійшли 23 фільми у номінаціях: «Документальний фільм», «Анімаційний фільм», «Ігровий фільм», «Музичний фільм», «Соціальний фільм». Холоднокровно і неупереджено вирішували долю учасників фестивалю потужний склад журі. Це - українська кіноактриса, кінорежисер, заслужена артистка України, народна артистка України Людмила Єфименко; актор театру та кіно, артист дубляжу, заслужений артист України Микола Боклан; кінорежисер, сценарист Тарас Ткаченко; ведучий, журналіст, генеральний директор ТОВ «Формат Фільм» Олег Коляда; сценарист Вадим Шинкарьов; режисер Ярослава Руденко-Шведова; актриса театру та кіно, креативний продюсер програми «Зірковий шлях» Оксана Восканян; професійна актриса, актриса дубляжу Катерина Сергєєва; актриса театру і кіно, викладач акторської майстерності Тетяна Негрій.

Творчу атмосферу допомагали створювати й почесні гості заходу: актриса кіно Тетяна Юрікова; акторка театру і кіно Валерія Ходос, заслужений артист України Юрій Дяк; режисер Олеся Моргунець-Ісаєнко, директор картини «Казка про гроші» Олена Бородинець та інші.

Хедлайнерами церемонії відкриття стали піаніст-віртуоз Майк Кауфман-Портніков. Глядачі стоячи зустріли гімн України у його авторській обробці. До слова, маестро став рекордсменом української книги рекордів Гіннеса, адже 12 годин поспіль у самому «серці» Києва, на майдані Незалежності, грав гімн України в авторських обробках щонайменше 72 рази.  

А справжній фестивальний запал та настрій гостям подарувала українська співачка, фіналістка телешоу «Голос.Діти» та «Голос», акторка українського серіалу «Школа» Анна Трінчер, яка представила як свої авторські пісні, так і улюблені хіти в новому аранжуванні.  

По закінченню церемонії відкриття дійство продовжилося на кіноконцертному майданчику, де режисери, директори та актори картини «Казка про гроші» представили власну стрічку. Напередодні показу співачка «Mavka» зачарувала глядачів своїми містичними співами. Після завершення заходу на кіноконцертному майданчику розпочався показ фільмів, які увійшли у позаконкурсну програму.

Другий день фестивалю, окрім перегляду, власне, фільмів, запам’ятався цікавими майстер-класами за участі режисерок, сценаристок, засновниць фестивальної дистриб’юції «LetterToFest» сестер Артеменко та відомої акторки із серіалу «Століття Якова» Тетяна Юрікової, яка провела майстер-клас: «Як пройти кастинг і презентувати себе».

Порушувалися в ході кінофестивалю й соціальні проблеми. Так, в  межах заходу на набережній Дніпра було проведено соціальний проект «Із промінчиком у серці», під час якого учасники та гості фестивалю готували вареники спільно із особливими дітьми. Таку незвичайну атракцію запропонували автори фільму «Вареники», для того, щоб всі охочі мали можливість познайомитися ближче з дітьми, про яких йде мова в стрічці, відчути їх особливість і доторкнутися до їхнього світу.

Сам фільм був презентований глядачам одразу після проведення акції. У ньому режисери Олександр та Дарина Балабаї показали світ очима незвичних дітей, порушуючи тему ставлення до них нашого суспільства. Самі герої фільму - діти з аутизмом та синдромом Дауна з львівського театру тіней «Картинка», є операторами, і це робить фільм ще цікавішим.

А представники української модної індустрії презентували канівцям та гостям Канівського міжнародного кінофестивалю колоритний меседж мовою одягу, музики і кіно - перформанс «Живи». 

У неділю, 19 серпня ц.р., для гостей та учасників фесту провели екскурсію «Канівщина у кіномистецтві», під час якої їм продемонстрували місця Канівського району, де відбувалися зйомки відомих фільмів. 

Утім, зрештою, останній день проведення Канівського міжнародного кінофестивалю добіг кінця. Настала хвилююча мить - час нагородження та відзначення переможців. Відтак, сертифікат та премію на суму 5 тис.грн. від ТОВ «FORMAT FILM» Олега Коляди отримали переможці у номінаціях «Документальний фільм» - «Міф» (режисери - Леонід Кантер, Іван Ясній та Олена Мішина), «Анімаційний фільм» - «Метаморфози війни» (режисери - Марина Ілляхова та Сергій Байдецький), «Музичний фільм» - «Коли-небудь» (режисер Олександр Чорнобай), «Соціальний фільм» - «Маленька золота рибка» (режисер - Сергій Зінчук).

Переможець у номінації «Ігровий фільм» отримав грошову винагороду у сумі 10 тис.грн. від президента компанії «Петрус» Людмили Русаліної. Цього року перемогу у цій номінації здобув фільм «Ілюзія контролю. Початок» (режисер - Владек Занковскі).

Сертифікат та премію гран-прі від ПрАТ «Укргідроенерго» на суму 25 тис. грн. отримав фільм «На своїй землі» (режисер - Олександр Кірієнко).

Окрім того, премію за кращий патріотичний фільм від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» отримав фільм «Явних проявів немає» (автор – Аліна Горлова). А спеціальний приз від партнерів із Києва - хостела «Elements Hostel» вручили авторам стрічки «На своїй землі» (автор – Олександр Кірієнко). Також усі переможці отримали спеціальний приз – кліперборди (кінохлопушки) від технічного партнеру фестивалю MIK.TV.

Не залишилося поза увагою як членів журі, так і глядачів, що цього року більшість стрічок фестивалю порушували тему війни.

- Кіно – це дзеркало нації. Так казав Юрій Іллєнко. Кожен окремий фільм – це окреме дзеркало, куди ми дивимося, бачимо себе, свою історію, бачимо своє майбутнє, - зауважила муза Юрія Іллєнка, народна артистка України Людмила Єфименко. – І зараз стільки знімається українських фільмів, що ви не встигаєте їх дивитися. Ходіть в кіно. Дивіться українське!

На завершення глядачі мали змогу переглянути ще раз стрічку – володаря гран-прі фестивалю «На своїй землі».

Підготувала: Катерина ПРУДКА

Фото: сторінка Канівського міжнародного кінофестивалю (Фейсбук) 

  Друк статті