Проблемні питання впровадження реформи децентралізації в Каневі допомагало вирішити ОБСЄ


Повернутись

У середу, 3 жовтня ц.р., в нашому місті пройшов круглий стіл «Обговорення добровільного приєднання громад до м.Канів». Захід організований Координатором проектів ОБСЄ в Україні у співпраці з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Офісом реформ Кабінету Міністрів України, а також Асоціацією міст України в рамках проведення низки заходів, присвячених впровадженню реформи децентралізації в Україні, зокрема, питанню приєднання громад до міст обласного значення.

Метою заходу є обговорення учасниками аспектів прогресу територіально-адміністративної реформи на Черкащині, процесу утворення та розвитку ОТГ з центром у місті обласного значення Канів з приєднанням Пекарівської, Яблунівської, Бобрицької, Литвинецької сільських рад, а також можливих викликів на цьому шляху, які можуть бути вирішені в процесі відкритого та вільного діалогу учасників процесу.

Участь в круглому столі взяли представники Канівської міської ради, Канівської РДА, Канівської райради, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Черкаської ОДА, сільських громад Яблунева, Литвинця, Пекарів, Бобриці, Козарівки, представники Асоціації міст України, Фонду гуманітарного розвитку України, Черкаського центру розвитку місцевого самоврядування, Агенції регіонального розвитку, аграрного бізнесу тощо. 

Як з’ясувалося, в цілому по Україні станом на сьогодні пройшло понад 800 виборів зі створенням об’єднаних територіальних громад. Очікується, що до кінця року отримаємо близько 1000 адміністративних територіальних одиниць. У результаті наразі близько 52% коштів держави зосереджено саме в міських бюджетах – це вперше з часів незалежної України. Разом з тим, з процесу децентралізації «випали» міста обласного значення, як, зокрема, і Канів. Відтак, було ухвалено новий Закон, який дозволяв таким населеним пунктам проводити реформу без виборів - шляхом приєднання громад до міст обласного значення, але ініціатива повинна виходити від сільських громад. Більше 50 сільських рад уже скористалися такою можливістю і приєдналися до міст обласного значення. Чому сільські ради Канівського району, окрім Яблунівської громади,  зволікають, намагалися з’ясувати в ході роботи круглого столу.

Захід проходив у форматі відкритого діалогу «за зачиненими дверима», аби учасники зустрічі мали змогу бути відвертими і відкрито говорити про «наболіле» та шукати шляхи вирішення проблем, які мають місце у впровадженні реформи децентралізації в Каневі і Канівському районі.

Зокрема, учасники ознайомилися із станом добровільного об’єднання територіальних громад та перспективним планом Черкаської області, розробленим Департаментом регіонального розвитку Черкаської ОДА. Також обговорили формування імовірних змін, які можуть бути внесені до перспективного плану. Так, в цілому на Черкащині впродовж 2017 року було сформовано 20 ОТГ, в 2018 році – 24. Таким чином загалом реформа децентралізації охопила 37% площі області. Сформовані об’єднані територіальні громади отримали в цілому на розвиток громад 108 млн.грн.

Разом з тим, озвучувалися думки, що, власне, для Канева перспективний план Черкаської області є безперспективним. Оскільки відповідно до діючого документу Канів має об’єднатися і сформувати Канівську ОТГ лише з Пекарями. На сьогодні пропонуються зміни до діючого плану.  Разом з тих у змінах Канів знову лише з Пекарями. Мовляв, при формуванні плану враховується насамперед добровільність громад, методика проведення реформи та конкретну ситуацію, яка вже є в районі, враховуючи, що вже сформовані дві ОТГ – Степанецька і Ліплявська.

Йшлося в ході заходу й про перспективи об’єднання Канева з такими населеними пунктами як Яблунів та Литвинець. Нагадаємо, між  Яблуневом і Каневом тривав процес приєднання з метою сформування Канівської ОТГ, утім, на сьогодні він призупинився. Так, Черкаська ОДА вже надала свої позитивні висновки щодо утворення Канівської ОТГ, як в Яблуневі розпочалися дії з відкликання сільського голови, скасування рішення сільради про приєднання до Канева тощо. Як зауважили присутні, «детективну» історію, що розгорнулася в Яблуневі, необхідно вирішувати в правовому полі. Тому на сьогодні питання по Яблуневу залишається відкритим. Утім, очікується, що «крига скресне» вже найближчим часом і ситуація з’ясується.

Що ж до Литвинця, то ще минулого року громада цієї сільради була готова до об’єднання з Каневом. Утім, коли проект рішення було внесено на сесію міської ради, депутати його не підтримали. На сьогодні громада Литвинця     перспективи розвитку бачить у сформуванні власної ОТГ, без Канева. Це створює для міста низку проблем, оскільки саме з Литвинцем у Канева офіційно не встановлені межі.

Розглядали учасники зустрічі й інші можливі формати співпраці між громадами, окрім об’єднання чи приєднання та сформування ОТГ, зокрема, в плані торгівлі, розвитку туризму, користування сміттєзвалищем, послуг позашкільних навчальних закладів тощо.

Порушувалося питання кадрового забезпечення апаратів новостворених громад. Так, зокрема, зауважувалося що кожна нова об’єднана територіальна громада насамперед формує свій апарат, а це не менше 30 посадовців. Відтак, доходи цих громад йтимуть лише на утримання апаратів. Окрім того, вже сформовані ОТГ мають проблему з кадрового забезпечення, адже не секрет, що дійсно фахових спеціалістів, які працюватимуть на розвиток громад, бракує.

Насамкінець присутні погодилися, що злободенних питань, дійсно, багато.  Окремі з них можуть бути вирішені лише в правовому полі, але, разом з тим, доки одні питання вирішуються в суді, є багато інших – спільних інтересів, які можна розглядати, домовлятися і вирішувати спільно «тут і зараз». Адже незалежно від того, чим завершиться реформа децентралізації, для всіх прилеглих до Канева територій важливо, щоб Канів як місто був потужним і розвивався.

  Друк статті