Канівський РАЦС інформує про процедуру зміни прізвища дитини в 2018 році


Повернутись

Відповідно до норм статей 145-147 сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем її батьків, в разі знаходження батька і матері на різних прізвищах – за їх вибором. Прізвище дитині присвоюється під час здійснення запису в акті про народження Реєстрація здійснюється співробітниками органів державної реєстрації актів цивільного стану коли між батьками досягнуто згоди. Незважаючи на те, що прізвище присвоюється на все життя, законодавством передбачена можливість його зміни. Зокрема, ст. 148 СК містить підстави для зміни прізвища дитини її батьками:

  • Зміна свого прізвища батьком і/або матір’ю

  • Рішення суду про усиновлення (удочеріння) дитини

  • Визнання одного з батьків недієздатним або безвісно відсутнім

  • Смерть одного з батьків або позбавлення його батьківських прав

  • Присвоєння дітям прізвища без урахування побажань одного або обох батьків

  • Скасування рішення суду про визнання батьківства (якщо цим обґрунтувалися зміни)

  • Добровільне визнання батьківства за спільною заявою батька і матері дитини (при наявності в свідоцтві про народження запису, зробленого відповідно до ст. 135 СКУ)

Необхідно звернути увагу, що після зміни прізвища дитини, яка досягла семирічного віку, необхідна її згода. При цьому, незважаючи на малолітній вік, думка дитини є вирішальною, і батьки не вправі змінити її прізвище, оскільки цим порушать право дитини на індивідуальність. Більш того, при виникненні спору між батьками та дитиною щодо зміни прізвища, батько і мати не мають права звернутися для вирішення конфлікту в орган опіки та піклування або до суду. Можливість обійти думку дітей надана суду і то лише в тих випадках, коли цього вимагають інтереси дитини (частина 3 статті 171 Сімейного кодексу України).

У більшості випадків процес зміни прізвища дітей залежить від їх віку. Так, з моменту народження до семи років для зміни прізвища необхідна згода батьків. У віці з семи до 14 років і з 14 до 16 років необхідна, як згода батьків так і дитини. Для змін прізвища дитиною старше 16 років необхідно лише її згода.

Як змінити прізвище дитини після розірвання шлюбу?

Відповідно до законодавства України розірвання шлюбу між батьками не тягне за собою зміну прізвища дітей. Проте, той з батьків, з яким після розлучення або визнання шлюбу недійсним залишалася проживати дитина, має право змінити прізвище дитини. Особливо це актуально для жінок, які повернули своє дівоче прізвище після припинення шлюбу.

Однак, слід пам’ятати, що розірвання шлюбу не впливає на обсяг прав батьків, тобто батько і мати як і раніше рівні в правах щодо своїх дітей. Тому змінити прізвище неповнолітньої чи малолітньої дитини при розірванні шлюбу в односторонньому порядку не вийде.

Чи можна змінити прізвище дитини без згоди батька?

Нерідкі випадки, коли після розлучення тато або мама перестають цікавитися життям дитини, його вихованням і фінансовим благополуччям, але при цьому забороняють змінювати прізвище дітям. Змінити прізвище дитині без згоди батька можна за умови, що він був позбавлений батьківських прав, визнаний недієздатним, безвісно відсутнім або померлим. Одиноким матерям для зміни прізвища малолітніх або неповнолітніх дітей дозвіл батька не потрібен.

Спір між батьками щодо зміни прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом (ч. 5 ст. 148 СК). При вирішенні спору враховується виконання батьківських обов’язків та інші обставини, що підтверджують доцільність зміни прізвища дітей. У разі звернення тата або мами в органи опіки для розгляду конфліктної ситуації винесене опікунською радою рішення є обов’язковим до виконання.

Яка процедура зміни прізвища дитини після позбавлення батьківських прав батька (матері)?

Законодавством України, зокрема, ст. 166 СК, передбачено, що особа, позбавлена батьківських прав, втрачає особистості немайнові права на дитину і звільняється від обов’язків щодо її виховання. Зміна прізвища малолітньої (неповнолітньої) дитини відноситься саме до особистих немайнових прав батьків. У зв’язку з цим відпадає необхідність в отриманні згоди батька або матері, позбавлених батьківських прав для зміни дитячого прізвища. Зміна прізвища дитини здійснюється відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Мін’юсту. Щоб змінити дитяче прізвище необхідно звернутися в органи державної реєстрації актів цивільного стану з письмовою заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану. Також буде потрібно свідоцтво про народження та рішення суду про позбавлення батьківських прав тата (мами).

Чи може дитина сама змінити прізвище?

Згідно зі статтею 295 Цивільного кодексу з 16-річного віку дитина має повне право самостійно (без врахування думки батьків і опікунів) змінити своє прізвище. Діти, які досягли 14 років, наділяються правом ініціювати процедуру заміни власного прізвища. Однак, для завершення процесу потрібна згода батьків або того з них, з ким проживає дитина.

Інформує: Канівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.

  Друк статті