Встановлення акту народження дитини на тимчасово окупованій території України


Повернутись

Збройний конфлікт в Україні на територіях Донецької та Луганської областей триває четвертий рік. Як показує статистика, на сьогодні майже 2 мільйони українців стали переселенцями. Громадяни, у яких не було можливості виїхати на безпечну територію, залишаються в своїх домівках. Але люди, не втрачаючи надії та мужності, продовжують жити, створювати сім’ї, народжувати дітей... То як бути, якщо в такій родині народжується дитина? Як підтвердити факт появи на світ маленького українця за відсутності правової системи на тимчасово непідконтрольній території? Відповідь на це питання разом з необхідним алгоритмом дій ви знайдете нижче.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження.

Але Наказом Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово припинено доступ до Єдиних та державних реєстрів на цій території та тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів, їх поновлення та анулювання тощо до закінчення антитерористичної операції.

Тобто медичні свідоцтва про народження та безпосередньо самі свідоцтва про народження, видані на окупованій території, не мають юридичної сили.

Але згідно з вищевказаним наказом МЮУ ви маєте право провести зазначені дії щодо державної реєстрації народження дитини у будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться за межами вказаної території.

Як показує практика, органи державної РАЦС в Україні відмовляють в державній реєстрації народження дитини на окупованій території у з в’язку з тим, що підставою реєстрації є документ закладу охорони здоров’я, форма якого встановлена Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрований Міністерством юстиції України 25.10.2006 року №1150/13024.

За відсутності документа належної форми, необхідно встановити факт народження особи в судовому порядку. В такому випадку підставою для реєстрації буде рішення суду.

Відповідно до статті 317 Цивільного процесуального кодексу України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Отже, підбиваючи підсумки та враховуючи діюче законодавство України, для досягнення якісного результату необхідно зробити наступні кроки, а саме:

  • Звернутися з заявою про державну реєстрацію народження дитини до будь-якого відділу ДРАЦС, що знаходиться за межами території проведення антитерористичної операції;

  • Отримати письмову, обґрунтовану відповідь у разі відмови відділом державної РАЦС в реєстрації;

  • Підготувати до суду заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України за місцем знаходження того РАЦС, який відмовив в реєстрації;

  • Сплатити судовий збір відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір»;

  • Подати до канцелярії суду заяву а копії доданих до неї документів, що підтверджують викладені в заяві обставини, відповідно до кількості сторін, оригінал квитанції про сплату судового збору та очікувати виклику на судове засідання.

Справи про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

У разі задоволення вимог у вашій заяві, у рішення мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Таке рішення підлягає негайному виконанню, але може бути оскаржено в загальному порядку. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

А що ж робити після ухвалення рішення?

Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження особи.

Тобто ви можете самостійно звернутися з копією судового рішення до відділу ДРАЦС, який повинен на його підставі провести державну реєстрацію народження особи та видати відповідне свідоцтво.

На жаль, жителі окупованих територій стали «заручниками ситуації», але, як ми бачимо, немає нічого неможливого.

 На сьогодні багато громадян стали користуватися онлайн-консультуванням, що дуже зручно та забезпечує економію часу і коштів.

Інформує: Канівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області.

  Друк статті