Канівці відзначили 75-у річницю визволення рідного міста від нацистів


Повернутись

Одинадцять. У Каневі залишилося всього одинадцять ветеранів Другої світової. З кожним роком, на жаль, очевидців та тих, хто власноруч боронив Батьківщину від ворога, стає все менше. Троє з них (яким ще дозволяє здоров’я) - Іван Петренко, Леонід Тітов, Віктор Васильєв - взяли участь в урочистих заходах з нагоди 75-ї річниці з Дня визволення Канева від нацистських загарбників, що проходили у четвер, 31 січня ц.р.

Так, зранку представники структурних підрозділів органу місцевого самоврядування, депутатського корпусу та жителі міста на чолі із заступником міського голови Наталією Матіновою поклали квіти до Меморіалу Слави і пам’ятного знаку бійцям 206-ї стрілецької дивізії, які, власне, й визволяли наше місто.

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих. Поминальну панахиду за героями провів священик Успенського собору Єпіфаній.

Представник відділу культури Костянтин Андрієнко поінформував про історію встановлення пам’ятного знаку бійцям 206-ї стрілецької дивізії, якому цьогоріч виповнилося 50 років.

Урочистості та святковий концерт «Тих днів у пам’яті не стерти і сьогодні…” пройшов увечері в міському будинку культури.

- У серпні 1941 року німецькі війська ввійшли в Канів і на довгих 2,5 роки в місті було встановлено правління іншої держави, яка хотіла використовувати поневолені території заради задоволення маніакальної ідеї – верховенства однієї нації над всіма іншими, - пригадала у вітальному слові заступник міського голови Наталія Матінова. – Дню визволення нашого міста передували чотири місяці безперервних кривавих боїв, які засіяли нашу землю тонами смертоносного металу і вкрили братськими могилами, в яких покояться тисячі відомих і невідомих героїв. Сьогодні поруч з нами залишилось зовсім мало живих свідків подій тих буремних років. А безпосередніх учасників бойових дій у тій страшній війні в Каневі проживає всього лише 11 осіб.  

Увесь зал стоячи оплесками вітав присутніх у залі сивочолих ветеранів Другої світової – учасника бойових дій Івана Петренка, військового льотчика, учасника бойових дій Леоніда Тітова, жителя блокадного Ленінграду Віктора Васильєва.

Творчі подарунки для глядачів підготували колективи міста, зокрема, народного аматорського чоловічого хору ветеранів війни та праці, народного аматорського жіночого хору ветеранів праці «Лада», народного хору Канівського коледжу культури і мистецтв, народного ансамблю танцю «Канівчанка» Канівського коледжу культури і мистецтв, а також Євген Литвин, Марина Кузьмак, Ярослава Котляр, Роман Лозовий та інші.

Пісні, які виконували артисти, були присвячені солдатам, фронтовикам, які ціною власного життя виборювали перемогу, а також Каневу, Дніпру, рідній землі. Прикро, але сьогодні цю, свою землю, українцям також доводиться боронити від ворога, захищаючи її суверенність і незалежність. Як це відбувається сьогодні присутні пригадали завдяки перегляду короткометражного кіно «На своїй землі» - призера «Гран-прі» Канівського міжнародного кінофестивалю у 2018 році.  

Також цими днями в закладах та установах Канева пройшли освітні та святкові заходи, зокрема, відкрилася книжкова виставка «Дорогами визволення Канівщини» в бібліотеці ім.Т.Шевченка, пройшли «круглий стіл» та святковий концерт до 75-ої річниці визволення Канева в Канівському коледжі культури і мистецтв, зустріч з учасниками бойових дій у Другій світовій війні та святковий концерт «Хай квітне щаслива моя Канівщина! Найкраща, безцінна, дорога земля!» відбулися у Канівському ліцеї №3.

Клубом-музеєм ветеранів війни і праці було видано інформаційний буклет, присвячений 75-й річниці визволенню Канівщини, в якому детально передано перебіг тих подій, наведено ілюстрації, фото та витяги з документів. Буклет розповсюджено серед навчальних закладів міста та бібліотек.

  Друк статті