Багатоквартирні будинки у Каневі буде списано з балансу КП «ЖЕК»


Повернутись

Цікаве на цю тему:

Порядок списання багатоквартирних будинків з балансу комунальної власності було затверджено депутатами в ході останнього засідання сесії Канівської міської ради у четвер, 28 лютого ц.р.

Питання викликало численні дебати. Депутати не одразу погоджувалися ухвалювати це рішення. Необхідність у цьому комунальники обгрунтовували тим, що саме поняття «балансоутримувач» не відповідає нормам чинного законодавства.

Згідно зі статистичними даними, майже 95% загальної площі житлового фонду України перебуває в приватній власності фізичних і юридичних осіб. До цього показника входять як так званий «приватний сектор», так і багатоквартирні будинки («багатоповерхівки»). Але, незважаючи на це, у більшості досі побутує думка, що багатоквартирні будинки (особливо радянської забудови та в яких нині не створено об’єднання співвласників або житловий кооператив) продовжують знаходитися в комунальній власності відповідної територіальної громади. І на підтвердження такої позиції підкреслюється той факт, що будинки перебувають на балансі місцевих органів влади (відповідних комунальних підприємств). Однак у нинішніх реаліях термін «балансоутримувач житлового фонду» є анахронізмом, який до того ж абсолютно ігнорує вимоги чинного законодавства.

Термін «балансоутримувач» надійшов до нас із радянського минулого. Тоді держава будувала багатоквартирні будинки, до них заселялися мешканці. Квартири продовжували перебувати в державній власності, а мешканці з точки зору цивільно-правових відносин були орендарями — користувалися державним майном за плату (термін «квартплата» теж родом із СРСР). Для того щоб квартирний фонд було належним чином обліковано, житлові будинки передавалися на баланс державних житлових організацій, що обслуговували їх (так звані ЖЕКи), або враховувалися держпідприємствами, чиї працівники отримували ордери («відомче житло»).

Майже із початку незалежності держава на законодавчому рівні вживала неодноразових заходів, аби вивести багатоквартирний житловий фонд із державної/комунальної власності. Зокрема, Закон про власність, ухвалений у далекому 1991 році, передбачав можливість отримання громадянами — членами ЖБК або які проживають у будинках державного чи громадського житлового фонду — права власності на зайняті ними приміщення.

Це положення віднайшло свій розвиток у Законі про приватизацію житла: завдяки йому громадяни, що проживають у будинках державного житлового фонду місцевих рад і державних підприємств/організацій, приватизували своє житло, у результаті чого отримана у власність квартира виділилася в окремий, самостійний об’єкт права.

Однак законодавець на цьому не зупинився. У власність громадянам разом із квартирами, місцезнаходження й метраж яких зафіксовано в свідоцтві на право власності, автоматично передаються допоміжні приміщення будинку, його технічне обладнання, елементи зовнішнього благоустрою.

Зрештою, 17 депутатів підтримали проект рішення. Тож відтепер господарями своїх будинків будуть безпосередньо самі його жителі – власники квартир. КП «ЖЕК» як управляюча компанія відповідно до укладених договорів лише надаватиме свої послуги.

Порядок, затверджений рішенням, визначає механізм списання Канівською міською радою багатоквартирних будинків з балансу, у яких розташовані приміщення приватної та інших форм власності та передачу їх у власність мешканцям (співвласникам). Співвласниками багатоквартирного будинку є власники квартир або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Для списання багатоквартирного будинку з балансу утворюється відповідна комісія у складі не менше п’яти осіб. У роботі комісії може брати участь уповноважена особа (особи) від співвласників багатоквартирного будинку за її (їх) згодою. Уповноважена особа від співвласників будинку може бути залучена до складу комісії протягом усього часу роботи комісії, але не пізніше дня підписання акта про списання багатоквартирного будинку з балансу  - 20 квітня 2019 року.

Уповноважена особа обирається загальними зборами багатоквартирного будинку про що складається протокол зборів за формою та в порядку передбаченим ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку».

Протокол про участь уповноваженої особи може бути подано до управління ЖКГ та екології або до КП «ЖЕК».

Комісія створюється для проведення огляду з метою фіксування технічного стану багатоквартирного будинку.

Якщо у багатоквартирному будинку залишаються неприватизовані квартири, після списання будинку з балансу міської ради, право власності на них буде зареєстровано в установленому законом порядку за територіальною громадою міста в особі Канівської міської ради, але це не позбавляє права мешканців реалізувати оформлення права власності на ці квартири (шляхом приватизації).

Тому звертаємось до квартиронаймачів, квартири яких не перебувають у приватній власності з проханням оформити право приватної власності на житло (здійснити приватизацію). В разі, якщо квартиронаймач комунальної квартири не реалізує своє право на приватизацію житла, після списання з балансу багатоквартирного будинку, право власності на такі квартири буде зареєстровано в установленому законом порядку за територіальною громадою міста в особі Канівської міської ради.

Слід зазначити, що списання будинку з балансу міської ради не тягне за собою припинення обслуговування будинку житлово-експлуатаційною організацією.

Більш детальну інформацію, можна отримати у управлінні ЖКГ та екології за тел. 3-22-34, у юриста КП «ЖЕК» тел. 3-17-93.

  Друк статті