Як утилізувати опале листя без шкоди для здоров’я та довкілля, і чи варто його взагалі прибирати?


Повернутись

Чому спалювати опале листя шкідливо? Як дим впливає на здоров’я та довкілля? І чи варто взагалі чіпати опале листя? – на всі ці запитання «ЕнергоЛайфу» відповів Віктор Самородов, доцент кафедри екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування ПДАА та заслужений винахідник України.

На вулиці осінь, за вікном хазяйнує жовтень.  А це значить, що двірників на вулицях Полтави побільшало – вони «борються» з опалим листям. Не виключенням стали і приватні ділянки, де люди стараються прибрати своє подвір’я від опалого листя. 

На думку ж еколога Віктора Самородова, згрібання листя – безглузде рішення, яке продиктоване традицією: все має бути прибраним та чистим.

«У лісі ж ніхто не вигрібає та не прибирає листя. Адже опале листя йде на користь довкіллю»

За словами фахівця, дерево, скидаючи листя, таким чином себе підгодовує. Адже опалий лист має зовсім інший хімічний склад, порівняно із зеленим. В опалому листі сконцентровані такі речовини, які перегниють та підживлять рослину.

По-друге, листя захищає ґрунт від перемерзання. У випадку різкого похолодання земля, яка не захищена листям, промерзає. Від цього страждає коріння рослин.

«Навіщо згрібати все листя в парках? Можна лише вимести листя з доріжок, а все інше не чіпати. Листя, яке залишиться у парку, піде на користь організмам, які живуть у ґрунті» - додав Віктор Самородов.

Та все ж, після прибирання території, люди спалюють листяні купки. Це зручніше, ніж компостування, але ж і дуже шкідливо. Як пояснив науковець, спалювання листя - негативне явище «по всім фронтам».

На здоров’я людини погано впливає дим. Наприклад, оксид вуглецю, який утворюється при спалюванні органічної сировини, викликає спазми судин, біль у скронях і потилиці голови. Всі смоли та шкідливі речовини, які листок «назбирав» протягом свого життя (міський пил та автомобільні гази) також потраплять у легені.

«Підпалили листя, все димить. А тут людина хвора на астму чи має алергію. Наприклад, коли амброзія пилить, ми всі пам’ятаємо, що це погано впливає на здоров’я. Але  забуваємо, що дим також негативно відбивається на здоров’ї людини» - коментує Віктор Самородов.

Підпал листя також негативно впливає і на довкілля. Під місцем згарища живуть живі організми, які зазнають шкоди. Страждають черв’ячки та інші бактерії.

Замість того, щоб спалювати листя, еколог рекомендує його компостувати. Причому робити це можна різноманітними способами.

Ось один із декількох способів: на ділянці землі потрібно залишити невеличку смужку, на яку згребти листя. Його треба притоптати та посипати невеликим шаром землі. Так варто зробити декілька разів. У кінці  утворений «бурточок» потрібно ще більше ущільнити та присипати землею.

Навесні, за словами Віктора Самородова, є можливість отримати хороший компост, який можна використати будь-де: при садінні кімнатних рослин або для створення грядки під овочі.

Також існує експрес-варіант компостування. Потрібно викопати канаву по краях городу чи садка і наповнити її листям. Добре протоптати та присипати землею.

Листям можна удобрити й окреме дерево. Варто прокопати по периметру кроні траншею, засипати та протовкти листя, полити та засипати його шаром ґрунту.

Хоча і спалювати в Україні листя заборонено законодавством, його все одно палять, так як це ніхто не контролює. 

«У нас не налагоджена система утилізації опалого листя. Комунальники просто звозять листя до загального сміттєзвалища, - підсумував еколог. - За кордоном існує така практика, що підприємства займаються компостуванням та підготовкою ґрунтів для продажу. Там ніхто не піде в ліс чи в парк, як це роблять у нас, та не почне копати землю. Там підуть у магазин»

Джерело: ЕнергоЛайф.інфо

  Друк статті