Українці до весни отримають паспорт громадянина та біометричний паспорт у смартфоні. Ці документи стануть цифровими й будуть доступні в додатку ДІЯ.

Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації, а відповідний відеоролик опублікували на сторінці додатку ДІЯ у Facebook.

У міністерстві зазначають, що електронні паспорти не замінять звичайні і не дозволять використовувати смартфон для мандрівок за кордон. Але можна «забути» про фізичний паспорт у більшості побутових ситуацій.

Як розповів на відео директор департаменту інформаційних технологій відомства Володимир Брусіловський, використовувати цифровий документ можна буде під час поїздок залізничним або повітряним транспортом у межах країни, на пошті, під час медичного обслуговування, банківських операцій, спілкування з правоохоронцями, під час отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, бібліотечних послуг та навіть у магазині.

«Це значить, що коли ви ввечері вийдете купити пива й у вас не буде паспорту, ви зможете показати його на телефоні, й пиво вам продадуть. Ви зможете на свята поїхати до батьків, не маючи при собі паспорт, й коли вас спитають посвідчення особи, ви зможете показати його в телефоні. За нашими оцінками, це 18 млн потенційних користувачів, і вже з кінця лютого ви можете отримати цю нову класну послугу», — зазначив Брусіловський.

Діджиталізація за бажанням

Оцифровуваня власної ID карти та закордонного паспорта можна буде зробити добровільно, проте вони повинні бути нового зразка, розповів у коментарі Радіо НВ речник Міністерства Внутрішніх справ Артем Шевченко.

Сервери державної міграційної служби захищені, тому не варто переживати за витоки персональних данних. Також правоохоронці будуть спостерігати за тим, як проходить оцифровування водійських посвідчень та техпаспортів, щоб переконатися у стабільності додатку Мінцифри, додав Шевченко.

«Це перше, що спадає на думку, — це електронна версія посвідчення водія і посвідка про реєстрацію транспортного засобу. Хочеш — бери з собою, не хочеш — май у телефоні й не бери з собою. Поліцейський має перевірити зчитувачем. Це іновація, але вона не має бути масовою, це за бажанням. Піде-не піде — ніби як якийсь додатковий сервіс», — зауважив Шевченко.

Чиновницька безкарність

Чимало залежатиме від того, де зберігатимуться паспортні дані - на телефоні користувачів чи на державному сервері, пояснює в коментарі Радіо НВ дикректор компанії в сфері кібербезпеки Тен_Ґуардс Віталій Якушев.

За його словами, якщо дані будуть на телефонах, тоді громадянам потрібно буде передусім захищати свої гаджети. Однак чимало телефонів вже не оновлюються, бо застарілі. У них постійно падає рівен захищеності. Можливо, потрібно вводити обмеження щодо моделей телефонів, пояснює експерт. Якщо дані зберігатимуться на держсервері, тоді це на плечах держави.

Однак найбільша проблема полягає в іншому. Навіть якщо документи будуть на сервері, відповідальності за те, що держсервіс зламали хакери, серед посадовців ніхто не понесе, адже цей механізм не прописано в законодавстві, каже Віталій Якушев.

«У нас, по-перше, немає кібербезпеки у багатьох державних ресурсів. По-друге, навіть немає відповідальності за відсутність цієї безпеки. Навіть якщо зламають цей сервер, то страждати будемо ми з вами як власники паспортів, а не той, хто допустив халатність та невідповідальну поведінку. У нас вся відповідальність прописана в законі, але вона прописана так — є відповідальність, а як вони відповідають — грошима чи кримінально — не прописано. Це є головна проблема», — зауважив Якушев.

nv.ua