Законопроект № 6150: що він змінить у сфері державної реєстрації актів цивільного стану громадян?


Повернутись

Кожен громадянин України систематично звертається за послугами реєстрації актів цивільного стану. Тому реформуванню цієї сфери варто приділити особливу увагу, що і було зроблено нашою командою.

Мін'юст продовжує впроваджувати необхідні для суспільства зміни. 28 лютого у Верховній Раді зареєстровано внесений Кабміном законопроект про внесення змін Закону «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (№ 6150), розробником якого є Міністерством юстиції України. Документ забезпечить передачу на місце послуг у сфері РАЦС.

Що передбачає цей законопроект?

Ліквідація норм, що принижують права жінок

Сьогодні жінка, що народжує не в шлюбі, або не має чоловіка, котрий готовий визнати батьківство, змушена вигадувати нісенітниці та вписувати «неіснуючого персонажа» в графі «батько» у свідоцтві про народження дитини. Цього вимагає Сімейний кодекс.

Наразі існує технологія штучного запліднення. Що має робити жінка, яка вдалася до такої новації? Що має робити мама, яка народила дитину, але батьківство ніхто визнати не готовий? Сучасні українські реалії змушують здійснювати матір-одиначку юридичну фікцію. Тобто мати вписує у свідоцтво про народження дитини неіснуючу особу.

«Неіснуючий» батько створює масу незручностей для матері. Поїхати з дитиною до іншої країни на відпочинок чи оздоровлення - це проблема! Адже необхідний дозвіл батька...якого в реальному житті не існує. Або ж відповідний витяг з реєстру, що підтверджує відсутність батька у дитини. Такий бюрократичний та морально застарілий підхід створює жінці зайві проблеми та принижує її гідність.

Тому нормою законопроекту №6150 передбачено наступне: жінка, що народила дитину та не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, не зобов'язана вписувати в свідоцтво про народження дитини «батька-примару».

Ще одна новела у даному контексті - дитина, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє по батькові.

Децентралізація

У рамках реалізації політики децентралізації, окрім РАЦСів Мін'юсту на місцях надати послуги у сфері реєстрації актів цивільного стану громадян зможуть і органи місцевого самоврядування.

Ліквідація радянських стандартів

Раніше пришвидшена процедура створення родини була проблемою: аби укласти шлюб за 24 години, нареченим потрібно було платити за фальшиві довідки про вагітність.

Новий законопроект передбачає ліквідацію норми обов'язкового очікування 30 днів для реєстрації стосунків. Громадяни мають бути вільними у своєму виборі укладати шлюб сьогодні, завтра чи через рік. І держава не має морального права їх обмежувати у цьому питанні.

Тому новий законопроект передбачає ліквідацію норми щодо 30-денного очікування.

 Наближення послуг до населення

Законопроект передбачає можливість подавати заяви у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в електронному вигляді. Адже ми прагнемо надавати максимально якісні та зручні послуги для наших громадян.

Новели щодо розірвання шлюбу

Відтепер розірвання шлюбу є можливим в адміністративному порядку, навіть, якщо подружжя має спільних дітей. Шлюб між подружжям, яке має дітей, розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану виключно за наявності нотаріально посвідченого договору про те, з ким із батьків будуть проживати діти. Також у договорі має бути визначеним, яку участь у забезпеченні створення умов для їх життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо. Також має бути визначеним питання про утримання дітей та розмір аліментів на дитину. Шлюб розривається у судовому порядку у разі існування спору щодо його розірвання.

Сподіваємося, що нашим депутатам вистачить мудрості прийняти законопроект, що покликаний спростити життя наших громадян у сфері ДРАЦС.

Інформує: Канівський міський відділ ДРАЦС ГТУЮ у Черкаській області

  Друк статті