Служба у справах дітей: дитина має бути в сім’ї


Повернутись

Останніми роками на телебаченні зросла кількість шоу та телепередач, де порушується питання роботи служб у справах дітей. В Каневі також є така служба. Чим же вона займається та якими питаннями опікується – читайте в цьому матеріалі.

Служба у справах дітей є виконавчим органом міської ради, на який покладена функція здійснення соціального захисту прав та інтересів дітей, у тому числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечення дотримання вимог чинного законодавства щодо встановлення опіки та піклування над дітьми, усиновлення, влаштування до сімейних форм виховання, запобігання дитячій бездоглядності, безпритульності.
Діти і алкоголь
Так, щоб попередити негативні прояви у дитячому середовищі та правопорушення спільно з Канівським відділенням поліції служба у справах дітей систематично проводить рейди по місту, зокрема, по торгових та розважальних закладах з метою виявлення випадків продажу неповнолітнім алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Так, за словами начальника служби у справах дітей м.Канів Наталії Костенко, протягом 2016 року було проведено 13 рейдів, в яких складено три адмінпротоколи.
- На жаль, проблема підліткової пиятики залишається відкритою, - відзначає Наталія Костенко. – Усе залежить від свідомості продавців, власників торгових закладів, а також самих батьків. Адже в ході проведення рейдів неодноразово були випадки, коли телефонуємо батькам підлітка, якого спіймали за вживанням алкоголю, а у відповідь чуємо: «А я дозволяю своїй дитині пити пиво…».
Як розповідають представники служби у справах дітей, постійною проблемою залишається перебування дітей та підлітків в канівському розважальному закладі «Tet&Tet».
- Там зараз гуртуються і діти віком від 12-ти до 17-ти років, - зауважує Н.Костенко. - Законодавством передбачається, що з двадцять другої години діти віком до 16-ти років можуть перебувати у розважальних закладах лише в присутності принаймні одного з батьків чи іншого законного представника дитини або особи, яка її супроводжує і несе за неї персональну відповідальність. Тому знову телефонуємо батькам – і знову чуємо: «Я дозволяю». В зв’язку з цим все більше турбує байдужість батьків щодо того, як їхні діти проводять своє дозвілля.
Сказав – у школу не піду
Також служба у справах дітей дбає, щоб усі діти в місті були охоплені навчанням в освітніх закладах. Так, з метою виявлення дітей, які не приступили до навчання після закінчення 9-ти класів, в Каневі щорічно проводиться профілактичний захід «Урок».
- Цього навчального року до навчання не приступив один підліток, - розповідає начальник служби. - Причина - відсутність в дитини бажання вчитися. Протягом літа з підлітком та його батьками систематично проводилась робота щодо пошуку навчального закладу, вибору професії, стимулювання його до навчання. Ми приходили до нього, додому, проводили виїзні засідання комісії, а він: «Я сказав, що в школу не піду!» і все тобі. Мама ж на це: «Що я можу зробити, як він не хоче?». Авторитетів серед близьких родичів, хто міг би на нього вплинути, ми не знайшли. В результаті - в місті одна дитина не залучена до навчання. І хто винен?  – служба у справах дітей.
Сім’ї, які перебувають в складних життєвих обставинах
Окремою ланкою роботи служби у справах дітей – є сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах, в зв’язку з ухилянням батьків від виконання батьківських обов’язків. Станом на сьогодні на обліку служби перебуває 6 таких сімей, в яких виховується 13 дітей. 
- Вперше до нас потрапляють такі сім’ї через повідомлення від навчальних закладів чи активних громадян міста. Ми реагуємо навіть на анонімні дзвінки і відвідуємо сім’ю, з’ясовуємо ситуацію, - повідомляє Наталія Григорівна. - Звичайно, вперше нас зустрічають вороже. Утім, з часом стосунки змінюються. Якщо це якась разова ситуація, ми проводимо бесіду і питання вирішується. Ті ж, хто в нас на обліку, ми з ними дружимо. Ці сім’ї завжди в полі нашого зору. Відвідуємо такі сім’ї систематично, не чекаючи якогось запрошення чи надзвичайного випадку. Проводимо бесіди та надаємо батькам поради щодо виховання дітей та ведення здорового способу життя.
Як правило, сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах, - це сім’ї, де батьки зловживають алкоголем.
- Доволі часто в них удома збираються відповідні компанії. Але ми йдемо, - розповідають про робочі будні працівники служби. - Чесно зізнаюся: буває страшно. Тим паче, що раніше у поліції був відповідний відділ за роботу з неповнолітніми. Наразі його немає. Тож ми залишилися з проблемою сам на сам.  
На жаль, перебування таких дітей на обліку як правило завершується позбавленням батьків їхніх батьківських прав. Утім, у службі в справах дітей відзначають й позитивні результати, а саме бажання однієї матері позбутися алкогольної залежності. Наразі вона лікується в реабілітаційному центрі м.Вінниця. Іншої – влаштуватися на постійну роботу та змінити спосіб життя задля повернення дітей, які були тимчасово від неї відібрані.    
Реорганізація шкіл-інтернатів для сиріт – добре це чи …
За словами начальника служби у справах дітей Наталії Костенко, з метою попередження соціального сирітства наразі робота служби насамперед спрямована на сім’ю, мовляв, дитина щасливою є лише в родині.
- Якщо раніше за рік у нас більше 20 дітей отримували статус позбавлених батьківського піклування, то зараз – це одиниці. Ми працюємо на своєчасне виявлення кожної сім’ї, що опинилась в складних життєвих обставинах, в якій виховуються діти, адже пріоритетом у роботі є не боротьба з наслідками, а попередження виходу дитини із сім’ї, - розповідає керівник служби. - З одного боку позбавлення батьківських прав – це засіб захисту прав дитини, а з другого – крайній захід впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків. А тому ці міри вживаються лише після всебічного і об’єктивного з’ясування обставин, зокрема ставлення батьків до дітей. Вся робота проводиться задля того, щоб дитина залишилася в сім’ї.
- Раніше при виявленні дітей, які в сім’ї не отримують потрібного догляду, ми їх вилучали і відвозили в сирітські школи чи інтернати… Так, ми забирали їх з сім’ї, але були певні, що дитина одягнута, нагодована, одним словом, доглянута і здобуває освіту - хочеш-не хочеш, а за гуртом у школу йдеш, то на сьогодні ведеться робота щодо перепрофілювання шкіл-інтернатів для сиріт в санаторні, спеціальні та спеціалізовані школи, куди не завжди можна влаштувати сирітських дітей, особливо протягом навчального року - говорить Н.Костенко - На всю Черкаську область із трьох сирітських шкіл залишилася одна - це Кропивнянська школа для дітей шкільного віку, і потрапити туди не просто. Також раніше в Черкасах був притулок для неповнолітніх – заклад для тимчасового утримання дітей. У разі, якщо дитину необхідно вилучити з сім’ї терміново, ми забирали її в будь-який час доби і відвозили в цей притулок, за направленням нашої служби, де вони могли перебувати терміном до трьох місяців. На сьогодні у нас цей притулок перепрофільований в центр соціально-психологічної реабілітації дітей, продовжено термін перебування дітей до 9-ти місяців, але потрапити туди можна тільки за направленням обласної служби у справах дітей, і тим дітям, які перебувають на обліку служби як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах.
Наразі в Каневі проживають 16 усиновлених дітей
У разі, якщо дитина усе ж таки набула статусу, позбавленої батьківського піклування, виникає питання подальшого вирішення її долі, а саме - влаштування дитини в сім’ю. Є 4 сімейні форми виховання:
1) Дитячий будинок сімейного типу – у нас такого немає.
2) Прийомна сім’я  - у Каневі 3 прийомні сім’ї, в яких виховується 4 дітей.
3) Опіка та піклування – це найпоширеніший випадок, коли дитину, яка отримала статус, позбавленої батьківського піклування чи осиротіла, під опіку беруть родичі. В Каневі таких дітей 33.
- З бабусями-опікунами ми переживаємо разом усі біди і радості, - розповідає Наталія Костенко. - Є в нас одна бабуся. Їй уже за 70 років. Зважаючи на різницю у віці, їй буває важко порозумітись з дитиною-підлітком, зокрема, щодо сучасного стилю в одязі. Ті ж джинси з дірками вона не розуміє. І з цим приходить до нас на консультацію…
4) Усиновлення – це форма прийняття дітей на праві власних. В Каневі 14 таких сімей, в яких виховується 16 дітей.
На відміну від попередніх форм усиновлення не дає права користуватися пільгами від держави. Як правило це люди віком від 25 до 40 років, які не мають власних дітей, - пояснює Н.Костенко. - Наших усиновителів ми любимо, усіляко допомагаємо їм. І завжди раді вітати людей, які хочуть стати справжніми батьками дитині, котрій просто в цьому житті не пощастило.
Слова підтверджуються на ділі. Як з’ясувалося двом усиновленим дітям Н.Костенко стала хрещеною мамою.
Загалом на обліку служби у справах дітей Канівського міськвиконкому станом на сьогодні перебуває 39 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 1,5% від загальної кількості дітей, які проживають в місті (2593 дітей).
- На жаль, майже не мають шансів потрапити в повноцінну сім’ю діти з неврологічними, психічними та іншими тяжкими захворюваннями, - зауважує Наталія Григорівна. - Проблемою влаштування дітей в сім’ї також є: вік (діти, старші 12-ти років), діти, які мають проблеми з поведінкою, родинні групи дітей, яких не можна розлучати (3-4 братів, сестер). Кому потрібен проблемний підліток, та ще й хворий? Всі хочуть здорових, слухняних і маленьких діток…
- З початку 2017 року статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, набули двоє канівських дітей, які наразі влаштовані в сім’ю опікуна, - говорить Н.Костенко. - Також на обліку служби перебуває 4 дітей, які мають правові підстави для усиновлення, з них двоє - віком 16-17 років – вони вже майже дорослі. Ще двоє - влаштовані в прийомну сім’ю. Нас сварять, що ми нічого не робимо, щоб останніх усиновили. Утім, ми забрали їх від мами, яку вони пам’ятають, потім вони прийшли в нову – прийомну сім’ю, важко проходячи цей адаптаційний період, і коли цим дітям повідомили, що до вас приїде третя «мама», і ми вас ще раз передамо, в однієї дитини на цьому підґрунті почалися проблеми зі здоров’ям. Тому зважуючи на це, наразі ми дійсно не прикладаємо зусиль, щоб цих дітей усиновили. Але за минулий рік жителі нашого міста усиновили 3 дітей з інших районів Черкаської області.
Наразі служба у справах дітей в м.Канів складається усього із двох працівників – начальника і одного спеціаліста. Тобто увесь тягар роботи із непростими сім’ями, складними дітьми, дітьми, які втратили батьківське піклування чи осиротіли, взяли на себе дві жінки. Разом з тим, не зважаючи на всі складнощі, вони не втрачають оптимізму й з надією дивляться в майбутнє. Й щоранку йдуть на роботу і роблять все можливе, аби кожна дитина могла сказати таке просте, але іноді жадане і неймовірне слово «мама».
  Друк статті