У Канівському Центрі ПМСД попередили, що завчасна йодна профілактика шкідлива для здоров’я


Повернутись

Фахівці Канівського центру первинної медико-сантірної допомоги попередили про шкоду для здоров’я від завчасної йодопрофілактики та надали рекомендації як діяти у разі радіаційної аварії.

Зокрема,  у повідомленні медичного закладу йдеться про те, що без офіційної заяви про радіаційну аварію вживання препаратів стабільного йоду може зашкодити людині. У випадку радіоактивної аварії заклад охорони здоров’я надає рекомендації, яким необхідно слідувати.

Так, у надзвичайних ситуаціях, за відсутності таблетованої форми йодиду калію, як виняток (!) можна використати інші препарати, що містять йод: спиртовий розчин йоду або розчин Люголя. 

Регламент йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії визначає такі вікові групи і дозування препарату стабільного йоду (калій йодид):

діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг;

діти від 1 місяця до 3 років — 32 мг;

діти від 3 до 12 років — 62,5 мг;

підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують груддю — 125 мг.

Важливо. Йодид калію слід приймати після їжі та лише після офіційного оповіщення про радіаційну аварію і необхідність йодної профілактики.

Дорослим старше 40 років йодна профілактика зазвичай не потрібна.

Можна застосувати для йодної профілактики розчин Люголя або спиртовий розчин йоду, однак це виняткова, а не рівноцінна заміна таблетованої форми йодиду калію.

Спиртовий розчин йоду 5% застосовують для дорослих і дітей старше 12 років по 1 мл на 1/2 склянки води.

Дітям від 2 до 5 років можна застосувати 2,5%-й спиртовий розчин із розрахунку 20-22 краплі одноразово шляхом нанесення на шкіру тампоном у вигляді смуг на передпліччях і гомілках, а до 2 років — 10-11 крапель відповідно.

Дітям від 5 до 12 років — 5%-й спиртовий розчин йоду по 20-22 краплі 1 раз або по 10-11 крапель 2 рази на день на 1/2 склянки молока або води.

Розчин Люголя (водний розчин, містить 5% йоду та 10% йодиду калію) застосовують для дорослих і дітей старше 12 років по 22 краплі, або 1 мл розчину, на 1/2 склянки молока чи води.

Для дітей від 5 до 12 років — по 10-11 крапель 1 раз чи по 5-6 крапель 2 рази на день на 1/2 склянки молока чи води. Іншим віковим групам не призначено.

Відтак, йодну профілактику здійснюють одноразово (якщо нема інших офіційних вказівок!) шляхом прийому йодовмісних препаратів. Звертаємо увагу, що нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків, підсумовують у Канівському ЦПМСД.

 

 

  Друк статті