Що таке незадекларована праця і які її «підводні камені» - консультують фахівці


Повернутись

У Каневі триває роз’яснювальна робота у рамках проведення пілотної інспекційної кампанії з подолання незадекларованої праці, інформує секретар робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення виконавчого комітету Канівської міської Тетяна Зоць.

- Робота працівника  повністю не задекларована, якщо він працює на офіційному підприємстві без трудового договору або на незареєстрованого роботодавця, - говорить Т.Зоць. - У такому разі працівник не має трудових прав, позбавлений гідних соціальних гарантій (оплачуваної відпустки, страхових виплат у разі хвороби, безробіття, нещасного випадку).

Також за словами членів робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення, робота може бути частково не задекларована. Це, якщо трудовий договір є, але частина заробітної плати виплачується «у конверті».

- Через сплату єдиного соціального внеску лише з офіційно нарахованої заробітної плати (часто мінімальної) працівник має право на значно менший розмір допомоги у разі втрати роботи, хвороби, при виході на пенсію, ніж того заслуговує, - зауважує Тетяна Зоць.

Окрім того, робота є частково не задекларованою, якщо трудові відносини з роботодавцем оформлені, але укладена цивільно-правова угода або працівник виконує роботу на основі договору як фізична особа-підприємець (ФОП).

- У такому разі роботодавець не несе відповідальності за безпечні умови праці і ти виконуєш роботу на свій ризик. Окрім того, робота за цивільно-правовою угодою та за угодою з ФОП не передбачає встановлених трудовим законодавством гарантій, пільг, компенсацій і регулюється Цивільним та Господарським кодексами, а не Кодексом законів про працю, - пояснюють фахівці.

  Друк статті