Без бюджету на 2025 рік та програми підтримки ЗСУ Канівська громада зустрічає Різдво
З годинним запізненням через загрозу атаки БПЛА розпочалося засідання «бюджетної» сесії Канівської міської ради напередодні Святвечора, 24 грудня ц.р.
Перед відкриттям сесії до зали зайшли колядники – учні Канівської гімназії імені Івана Франка, та потішили присутніх своїми колядками, віршами та побажаннями. Варто зазначити, що й сучасні колядки відображають наше сьогодення. Так, діти співали «хай ППО нас оберігає».
Також в ході заходу секретар Канівської міської ради Оксана П’яткова передала подяку від військової частини А4699 депутату міської ради Василю Зубку за допомогу та підтримку військових у цей надважкий для країни час.
Тому не дивно, що й головне питання сьогоднішнього засідання, окрім бюджету на 2025 рік, стосувалося саме підтримки Збройних Сил України. Однак, консенсусу депутатам з цих питань дійти не вдалося.
За словами начальника управління фінансів Галини Карпушенко бюджет Канівської громади на 2025 рік планується в розмірі 361,7 млн.грн. з них - 310 млн.грн. власних коштів, без врахування субвенцій з держави.
- В цілому бюджет плануємо на рівні цьогорічного, але будуть вилучення в державу. Два роки, з початку повномасштабного вторгнення, цього не було, але на 2025 рік планується, - зауважила Г.Карпушенко. - Відтак, треба розуміти, що гаманець нашої громади схудне на 20 млн. грн. Ситуація складна. Ми працюємо над цим. Але на сьогодні можемо передбачити видатки на захищені статті (це заробітні плати та комунальні платежі та інші вкрай важливі сегменти життєдіяльності громади, в тому числі, програма «Турбота» та забезпечення енергостійкості Канівської МТГ.
З огляду на ситуацію з бюджетом затвердити програму підтримки Збройних Сил України на 2025 рік на рівні минулорічної відповідно немає змоги. Таких коштів в прийдешньому році в громади просто не буде.
Лунали пропозиції затвердити програму без конкретизації сум фінансування або спрямувати допомогу насамперед на лікування поранених бійців, як це роблять у багатьох містах, зокрема, в Києві.
- До мене звернулася мама одного військовослужбовця, який був мобілізований до лав ЗСУ у цьому році. Він отримав з бюджету громади 20 тис.грн. як мобілізований, потому ще 30 тис.грн. безпосередньо як учасник бойових дій. А сьогодні ця людина отримала серйозне поранення, інвалідність. Він залишився на утриманні своєї мами-пенсіонерки. Зараз ці кошти йому були б можливо, набагато кориснішими, - зауважила секретар міської ради О.П’яткова.
До слова, за словами начальника управління соціального захисту на сьогодні 75 осіб отримали статус людини з інвалідністю. І ця цифра тільки зростатиме.
Однак депутати на це не погодилися. Мовляв, це зовсім інша програма.
- До мене неодноразово телефонували міські ради з інших міст і питали, чи в нас такий великий бюджет, що ми так допомагаємо, - зазначила Г.Карпушенко. - Жодне місто в Україні не надає таку підтримку. Окрім того, є факти, що до нас вже реєструються жителі інших громад, аби мати змогу також отримати таку допомогу.
- Це велика проблема, коли заяви надходять, а коштів для здійснення виплат в бюджеті немає. Ми цим лише роздратуємо військових. Людям треба казати правду, - наголосила Оксана П’яткова.
Голова бюджетної комісії, депутат Володимир Коржов, зазначив, що не подаються варіанти, де ці гроші можна взяти, зокрема, не переглядаються штатні розписи органів місцевого самоврядування, не діє програма розвитку підприємництва, не проводиться оптимізація навчальних закладів громади тощо.
- На сьогодні в окремих закладах кількість дітей така ж як і кількість персоналу. Це ненормально. Ефект від оптимізації мережі освітніх закладів - це додаткових 6 млн.грн. в бюджет громади, - наголосив депутат.
В свою чергу депутат Василь Зубко запропонував вирішити питання, створивши депутатський фонд.
- Ми хочемо поділити кошти, яких немає. Питання, чи потрібно допомагати – так, потрібно. Але де взяти гроші? Дуже легко ділити гроші наших виборців – платників податків. Складніше – коли це свої гроші. Вважаю, депутати - це не самі бідні люди нашої громади. Тож пропоную створити депутатський фонд із щомісячними внесками. Так, і допоможемо армії.
Після тривалих обговорень, внесення багатьох правок та пропозицій та окремого голосування по кожній з них, зрештою, питання щодо бюджету громади на 2025 рік та програму підтримки ЗСУ були поставлені на голосування. Однак, жодне з них не набрало необхідної для ухвалення кількості голосів.